Skip to content

27 Crescent BlvdCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block133
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionASPHALT PAVING
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,600
95%
Improvement Value:$4,700
5%
Total Assessment$94,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,397+1.6%
2024$2,358+3.9%
2023$2,269+2.3%
2022$2,219+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 12789, Page 516