Skip to content

40 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block133
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,100
45%
Improvement Value:$136,700
55%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,977+1.5%
2024$4,904+4.1%
2023$4,710+2.4%
2022$4,601+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 12620, Page 1779

Property Sale

Sale
$152,750

To:

Sq Ft1,212DeedBook 11693, Page 1634Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,212DeedBook 11222, Page 1488Recorded9/27/2019

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft1,212DeedBook 11222, Page 1479Recorded9/27/2019

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook 7549, Page 536

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5118, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1910