Skip to content

37 Crescent BlvdCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block133
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2SF1G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,600
11%
Improvement Value:$705,400
89%
Total Assessment$795,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,703+1.6%
2024$20,368+3.9%
2023$19,596+2.3%
2022$19,164+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 12789, Page 516