Skip to content

22 Bellevue TerCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2003

Property Information

Block133
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage905
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,800
62%
Improvement Value:$75,400
38%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,346+1.6%
2024$3,293+4.4%
2023$3,153+2.6%
2022$3,074+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,500

Property Built

Built

Year Built: 1928