Skip to content

405 W Franklin AveOaklyn, NJ 08107

Built 1955

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block139
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SBST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
33%
Improvement Value:$449,900
67%
Total Assessment$671,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,322+1.5%
2024$15,097+4.1%
2023$14,500+2.4%
2022$14,165+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$334,000

To:

Sq Ft2,599DeedBook 11031, Page 1165

Property Built

Built

Year Built: 1955