Skip to content

23 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block13
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
39%
Improvement Value:$284,000
61%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,058+1.5%
2024$9,910+4.1%
2023$9,519+2.4%
2022$9,299+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

Sq Ft1,645DeedBook 11107, Page 1031Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 7395, Page 180

Property Sale

Sale
$159,400
DeedBook 5180, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1916