Skip to content

328 Virginia AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Date
Jan 10, 2009

Property Information

Block143
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,000
44%
Improvement Value:$266,200
56%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,465+1.5%
2024$9,326+4.1%
2023$8,957+2.4%
2022$8,750+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 8245, Page 1398

Property Built

Built

Year Built: 1934