Skip to content

453 Harrison AveOaklyn, NJ 08107

Built 1926

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block143
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,500
49%
Improvement Value:$222,000
51%
Total Assessment$437,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,313+0.4%
2024$8,282+4.1%
2023$7,955+2.4%
2022$7,771+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,529DeedBook 7040, Page 1292

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 3903, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1926