Skip to content

316 Virginia AveCollingswood, NJ 08108

Built 1908

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Mar 3, 1975

Property Information

Block143
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,500
43%
Improvement Value:$260,100
57%
Total Assessment$458,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+1.5%
2024$9,087+4.2%
2023$8,718+2.4%
2022$8,511+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

To:

Sq Ft1,600

Property Built

Built

Year Built: 1908