Skip to content

214 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1932

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block145
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,400
41%
Improvement Value:$215,100
59%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,835+1.5%
2024$6,734+4.1%
2023$6,468+2.4%
2022$6,319+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 10729, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1932