Skip to content

19 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1878

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Sep 17, 1976

Property Information

Block14
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
35%
Improvement Value:$343,700
65%
Total Assessment$528,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085+1.5%
2024$9,937+4.1%
2023$9,545+2.4%
2022$9,324+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft2,092

Property Built

Built

Year Built: 1878