Skip to content

23 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block14
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,482
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,500
33%
Improvement Value:$374,900
67%
Total Assessment$561,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734+1.5%
2024$11,562+4.1%
2023$11,105+2.4%
2022$10,848+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4014, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1925