Skip to content

505 Haddon AvenueCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 3, 2014

Property Information

Block14
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1SSL
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,200
60%
Improvement Value:$232,800
40%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,072+1.6%
2024$15,811+3.9%
2023$15,212+2.3%
2022$14,877+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 9966, Page 442

Property Sale

SaleMulti
$197,948
DeedBook 8371, Page 55

Property Sale

Sale
$46,000