Skip to content

311 Taylor AveOaklyn, NJ 08107

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block152
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
23%
Improvement Value:$516,000
77%
Total Assessment$670,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+1.5%
2024$10,090+4.1%
2023$9,691+2.4%
2022$9,467+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9958, Page 1606Recorded1/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 1928