Skip to content

312 Comly AveOaklyn, NJ 08107

Built 1942

Last Sale Price
$271,500
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block152
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,800
48%
Improvement Value:$152,800
52%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,120+1.5%
2024$5,045+4.1%
2023$4,846+2.4%
2022$4,734+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$271,500

To:

Sq Ft1,120DeedBook 12578, Page 1537

Property Sale

Sale
$79,900

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 10490, Page 1471Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5134, Page 371

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4158, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1942