Skip to content

819 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1942

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Mar 25, 2009

Property Information

Block153
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,300
50%
Improvement Value:$140,400
50%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078+1.5%
2024$5,989+4.1%
2023$5,752+2.4%
2022$5,619+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9005, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1942