Skip to content

332 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$115,660
Last Sale Date
May 25, 2000

Property Information

Block154
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
35%
Improvement Value:$306,600
65%
Total Assessment$471,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,303+1.5%
2024$10,151+4.1%
2023$9,750+2.4%
2022$9,524+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,660

To:

Sq Ft2,332DeedBook 5091, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1920