Skip to content

712 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 18, 1999

Property Information

Block88
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,292
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
40%
Improvement Value:$315,400
60%
Total Assessment$525,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+1.5%
2024$8,844+4.1%
2023$8,495+2.4%
2022$8,298+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,292DeedBook 5002, Page 420

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3806, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1910