Skip to content

342 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block154
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,700
45%
Improvement Value:$209,900
55%
Total Assessment$378,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+1.5%
2024$8,458+4.1%
2023$8,124+2.4%
2022$7,936+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910