Skip to content

820 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2008

Property Information

Block158
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,800
35%
Improvement Value:$274,700
65%
Total Assessment$422,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+1.5%
2024$7,464+4.1%
2023$7,169+2.4%
2022$7,003+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5145, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1920