Skip to content

347 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1910

Last Sale Price
$264,900
Last Sale Date
Jun 3, 2020

Property Information

Block155
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SST2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,200
28%
Improvement Value:$474,000
72%
Total Assessment$656,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,564+1.5%
2024$12,379+4.1%
2023$11,890+2.4%
2022$11,615+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$264,900

To:

Sq Ft2,442DeedBook 11421, Page 1541

Property Built

Built

Year Built: 1910