Skip to content

320 White Horse PikeOaklyn, NJ 08107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block155
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,800
28%
Improvement Value:$358,300
72%
Total Assessment$498,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+1.5%
2024$8,600+4.1%
2023$8,260+2.4%
2022$8,069+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4994, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1900