Skip to content

406 White Horse PikeOaklyn, NJ 08107

Built 1903

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Feb 25, 2008

Property Information

Block156
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2.5SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,800
38%
Improvement Value:$226,500
62%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+1.5%
2024$7,759+4.1%
2023$7,452+2.4%
2022$7,280+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$204,900

To:

Sq Ft1,852DeedBook 8793, Page 1917

Property Built

Built

Year Built: 1903