Skip to content

807 Grant AveOaklyn, NJ 08107

Built 1904

Last Sale Price
$699,999
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block158
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,756
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,700
25%
Improvement Value:$521,400
79%
Total Assessment$661,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+1.5%
2024$8,328+4.1%
2023$7,999+2.4%
2022$7,814+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$699,999

To:

Sq Ft2,756DeedBook 12723, Page 1015

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,804DeedBook 12522, Page 1390Recorded2/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1904