Skip to content

1041 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1970

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block162
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SSLABOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
33%
Improvement Value:$263,200
67%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,844+1.5%
2024$8,714+4.1%
2023$8,370+2.4%
2022$8,176+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,938DeedBook 11849, Page 1477

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5208, Page 814

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4131, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1970