Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
527 Richey AveOaklyn, NJ 08107
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2017
Property Information
Block166
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15
Building Details
Building Class---
Description1SBCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$114,800
43%
Improvement Value:$152,200
57%
Total Assessment$267,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,128 | +1.6% |
| 2024 | $6,029 | +3.9% |
| 2023 | $5,800 | +2.3% |
| 2022 | $5,672 | +2.1% |
Property History
No events match the selected filters.