Skip to content

624 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block167
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
23%
Improvement Value:$213,600
77%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+1.7%
2024$8,154+3.9%
2023$7,845+2.3%
2022$7,673+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 12161, Page 1036

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8589, Page 893

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5016, Page 156

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4239, Page 6