Skip to content

809 Eldridge AveOaklyn, NJ 08107

Built 1918

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 29, 2020

Property Information

Block169
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
37%
Improvement Value:$278,600
63%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,390+1.5%
2024$8,267+4.1%
2023$7,940+2.4%
2022$7,757+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 11409, Page 667

Property Sale

Sale
$227,900
DeedBook 7928, Page 1278

Property Built

Built

Year Built: 1918