Skip to content

800 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1910

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Jul 1, 2008

Property Information

Block169
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,600
24%
Improvement Value:$483,600
76%
Total Assessment$633,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,384+1.5%
2024$10,231+4.1%
2023$9,827+2.4%
2022$9,600+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900

To:

Sq Ft2,628DeedBook 8895, Page 212

Property Sale

Sale
$182,300
DeedBook 8254, Page 1663

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5050, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1910