Skip to content

811 Eldridge AveOaklyn, NJ 08107

Built 1918

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block169
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,100
29%
Improvement Value:$404,400
71%
Total Assessment$569,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,891+1.5%
2024$9,746+4.1%
2023$9,361+2.4%
2022$9,144+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,063DeedBook 10676, Page 1321

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5168, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1918