Skip to content

815 Eldridge AveOaklyn, NJ 08107

Built 1910

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block169
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,300
30%
Improvement Value:$376,700
70%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,887+1.5%
2024$8,756+4.1%
2023$8,410+2.4%
2022$8,216+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000

To:

Sq Ft1,963DeedBook 11105, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1910