Skip to content

130 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block16
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,721
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
32%
Improvement Value:$386,100
68%
Total Assessment$565,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,714+1.5%
2024$10,556+4.1%
2023$10,139+2.4%
2022$9,905+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,721DeedBook 12730, Page 367

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 10357, Page 629Recorded3/13/2016

Property Sale

Sale
$162,500

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 10197, Page 404Recorded5/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1907