Skip to content

429 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1908

Last Sale Price
$563,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block45
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,300
39%
Improvement Value:$301,100
61%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,032+1.5%
2024$10,870+4.1%
2023$10,440+2.4%
2022$10,199+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$563,000

To:

Sq Ft1,727DeedBook 12624, Page 1377

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 10904, Page 316Recorded6/15/2018

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 9938, Page 572Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 9873, Page 1968Recorded8/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1908