Skip to content

1025 Eldridge AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$410,900
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block171
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,900
46%
Improvement Value:$202,400
54%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+1.5%
2024$9,158+4.1%
2023$8,796+2.4%
2022$8,592+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$410,900

To:

DeedBook 12824, Page 528

Property Sale

Sale
$237,900

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 10470, Page 419Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 8727, Page 1554

Property Sale

Sale
$89,900

To:

DeedBook 5103, Page 212

Property Sale

Sale
$18,800

Property Built

Built

Year Built: 1920