Skip to content

715 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1932

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Nov 21, 1984

Property Information

Block175
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
40%
Improvement Value:$249,500
60%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+1.5%
2024$9,945+4.1%
2023$9,552+2.4%
2022$9,331+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000

To:

Sq Ft1,889DeedBook 4009, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1932