Skip to content

723 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1934

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Jun 13, 1977

Property Information

Block176
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
41%
Improvement Value:$241,300
59%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,502+1.5%
2024$7,392+4.1%
2023$7,100+2.4%
2022$6,935+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$31,000

To:

Sq Ft1,454

Property Built

Built

Year Built: 1934