Skip to content

715 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2010

Property Information

Block176
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,887
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
45%
Improvement Value:$201,500
55%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+11.9%
2024$7,782+4.1%
2023$7,474+2.4%
2022$7,301+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5207, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1918