Skip to content

731 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1934

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 10, 2007

Property Information

Block176
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,876
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,500
28%
Improvement Value:$486,200
72%
Total Assessment$679,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,592+1.5%
2024$13,392+4.1%
2023$12,863+2.4%
2022$12,565+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,876DeedBook 8743, Page 505

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 7709, Page 1629

Property Built

Built

Year Built: 1934