Skip to content

14 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2018

Property Information

Block15
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
33%
Improvement Value:$348,500
67%
Total Assessment$519,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,313+1.5%
2024$8,191+4.1%
2023$7,867+2.4%
2022$7,685+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5248, Page 25

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4113, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1915