Skip to content

228 Woodlawn TerCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block27
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
40%
Improvement Value:$273,100
60%
Total Assessment$452,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+1.5%
2024$8,003+4.1%
2023$7,687+2.4%
2022$7,509+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,660DeedBook 11210, Page 935

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 8562, Page 1882

Property Built

Built

Year Built: 1910