Skip to content

234 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block28
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
43%
Improvement Value:$241,100
57%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,166+1.5%
2024$9,031+4.7%
2023$8,623+2.4%
2022$8,424+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934