Skip to content

241 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block28
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
46%
Improvement Value:$215,500
54%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+1.5%
2024$7,078+4.1%
2023$6,799+2.4%
2022$6,641+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,261DeedBook 10344, Page 547

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 9591, Page 497

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 9102, Page 991

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 8893, Page 1948

Property Built

Built

Year Built: 1906