Skip to content

407 Cedar AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2012

Property Information

Block28
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,100
37%
Improvement Value:$308,700
63%
Total Assessment$491,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,027+10.2%
2024$9,096+4.1%
2023$8,737+2.4%
2022$8,535+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 9330, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1934