Skip to content

759 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$98,500
Last Sale Date
Aug 21, 1986

Property Information

Block31
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,800
46%
Improvement Value:$212,200
54%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,217+1.6%
2024$16,938+3.9%
2023$16,297+2.3%
2022$15,938+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$98,500

To:

DeedBook 4155, Page 9