Skip to content

749 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block31
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description1SCB&B
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,200
19%
Improvement Value:$502,800
81%
Total Assessment$618,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,987+1.6%
2024$14,744+3.9%
2023$14,186+2.3%
2022$13,873+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 12758, Page 1322

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

DeedBook 11099, Page 958Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 5000, Page 342