Skip to content

101 Frazer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1914

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 26, 2007

Property Information

Block32
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,079
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,600
36%
Improvement Value:$328,700
64%
Total Assessment$517,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,339+1.5%
2024$12,158+4.1%
2023$11,677+2.4%
2022$11,407+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,079DeedBook 8738, Page 1938

Property Sale

Sale
$45,000

Property Built

Built

Year Built: 1914