Skip to content

170 Frazer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block33
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,900
47%
Improvement Value:$190,500
53%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+1.5%
2024$6,329+8.6%
2023$5,829+2.5%
2022$5,688+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 11804, Page 1579

Property Built

Built

Year Built: 1910