Skip to content

410 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Oct 11, 2004

Property Information

Block33
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,800
45%
Improvement Value:$208,900
55%
Total Assessment$379,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,254+1.5%
2024$7,147+4.1%
2023$6,865+2.4%
2022$6,706+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 7661, Page 1116

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7445, Page 1170

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4068, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1920