Skip to content

420 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block33
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
47%
Improvement Value:$191,800
53%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,118+1.5%
2024$7,013+4.1%
2023$6,736+2.4%
2022$6,580+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9852, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1920