Skip to content

162 Frazer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block33
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
49%
Improvement Value:$172,100
51%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,839+1.5%
2024$6,738+4.1%
2023$6,472+2.4%
2022$6,322+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 10005, Page 1254Recorded5/8/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8447, Page 248

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 7273, Page 437

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 4141, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1910